Brak prawidłowego trzymania moczu w czasie stosunku jest krępujące zarówno dla kobiety, jaki i dla mężczyzny, ale szczególnie dla kobiety może to być doświadczenie traumatyczne, prowadzące nawet do zaburzeń seksualnych. Jest to problem bardziej powszechny, niż mogłoby się wydawać. Wysiłkowe nietrzymanie moczu może występować u kobiet w wieku dojrzałym, osób starszych, ale zdarza się też u młodych, aktywnych seksualnie kobiet.
W czasie aktywności seksualnej dochodzi do dodatkowego nacisku na podbrzusze, co może spowodować popuszczenia moczu. Kobiety, które mają za sobą takie doświadczenie, często unikają bliskości z partnerem, gdyż zmniejsza się ich pewność siebie i równocześnie pojawia się poczucie braku kontroli nad własnym ciałem.
Należy pamiętać, że popuszczanie moczu nie musi być jednak przeszkodą w czerpaniu satysfakcji ze współżycia seksualnego. Istnieją sposoby na zminimalizowanie popuszczania moczu w czasie stosunku seksualnego. Zaleca się korzystanie z następujących wskazówek:
- Ogranicz ilość spożywanych płynów przed stosunkiem – nie pij nic około godziny przed współżyciem i tuż przed stosunkiem pójdź do toalety.
- Systematycznie ćwicz mięśnie Kegla. Wzmocnienie ich zmniejsza ryzyko popuszczenia moczu podczas uprawiania seksu i poprawia doznania seksualne.
- Ostrożnie dobieraj pozycje seksualne.
- Powiedz partnerowi o swojej przypadłości – szczera rozmowa o przykrym problemie nie jest łatwa, ale w udanym związku – zaufanie to podstawa. Będziesz czuła się pewniej, wiedząc, że partner akceptuje cię w 100%.
- Na wszelki wypadek w czasie stosunku miej zawsze pod ręką jednorazowe ręczniki, którymi w razie potrzeby wytrzesz pojawiającą się wilgoć. Świadomość, że jesteś przygotowana na ewentualność popuszczenia moczu trochę Cię uspokoi i może pomóc w uniknięciu "wpadki".