Czasowe kłopoty z utrzymaniem moczu mogą być następstwem osłabienia mięśni dna miednicy, które utrzymują cewkę moczową w zamknięciu. Gdy mięśnie te stracą elastyczność, czynności, takie jak: śmiech, kaszel, podnoszenie przedmiotów czy bieganie mogą powodować mimowolny wyciek moczu.
Mięśnie te można jednak wzmocnić - idealne są do tego ćwiczenia Kegla.
Głównymi przyczynami czasowych kłopotów z utrzymaniem moczu u kobiet są zmiany, jakie zachodzą w czasie ciąży, narodzin dziecka i menopauzy.
NTM w ciąży i po porodzie pozostaje w ścisłym związku z naciskiem macicy na pęcherz i wysiłkiem, jaki dla organizmu kobiety, stanowi sam poród.
Menopauza również powoduje różnego rodzaju zmiany fizyczne i hormonalne w organizmie kobiety. W szczególności, w mięśniach brzucha zmniejsza się poziom estrogenu. Może to powodować zmianę położenia pęcherza, zmniejszając skuteczność mięśni, które utrzymują go w zamknięciu.
Czasowe kłopoty z utrzymaniem moczu – inne przyczyny
-
Znaczna nadwaga
Otyłość stanowi udowodniony czynnik ryzyka rozwoju nietrzymania moczu, szczególnie typu wysiłkowego. Aż u 25% kobiet cierpiących na nietrzymanie moczu wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi ponad 30. Zbyt duży ciężar ciała powoduje obciążenie mięśni brzusznych i mięśni dna miednicy. Zbędne kilogramy zwiększają ciśnienie śródbrzuszne i wewnątrzpęcherzowe, obciążają przeponę miednicy oraz osłabiają struktury mięśni dna miednicy. -
Palenie papierosów
Palenie papierosów ma nie tylko szkodliwy wpływ na płuca i układ oddechowy, ale może też przyczyniać się do powstania lub nasilenia kłopotów z utrzymaniem moczu. Dym papierosowy drażni drogi oddechowe, przez co wywołuje częsty, silny i uporczywy kaszel, zwiększający jednocześnie ciśnienie śródbrzuszne, osłabiając mięśnie dna miednicy. -
Wysokie dawki kofeiny
Z badań amerykańskich wynika, że wypijanie dużych ilości napojów z kofeiną (powyżej 450 mg dziennie) wiąże się ze zwiększonym ryzykiem kłopotów z prawidłowym trzymaniem moczu. Po uwzględnieniu innych czynników, takich jak: wiek, waga, palenie papierosów, bardzo wysokie spożycie kofeiny było związane z 19-procentowym wzrostem kłopotów. Trzeba więc – szczególnie w ciąży – uważnie kontrolować ilości przyjmowanej kofeiny, pamiętając, że jej źródłem jest nie tylko kawa, ale również czarna herbata, napoje typu cola, jak i czekolada. -
Alkohol i napoje gazowane
Okazuje się, że także spożywanie innych płynów ma wpływ. Mowa tu o alkoholu, który w czasie ciąży powinien być całkowicie wyeliminowany ze względu na szkodliwy wpływ na płód oraz napojach gazowanych. Te ostatnie są lubiane i chętnie wypijane przez niektóre przyszłe mamy, jednak lepiej byłoby z nich zrezygnować z kilku powodów: są bardzo słodkie (a więc kaloryczne), sprzyjają wzdęciom, a w dodatku negatywnie wpływają na funkcje pęcherza.